Geoblog.pl    rataj    Podróże    USA 2011 - New York, Boston i parki narodowe    Nowy Jork - Statua i dolny Manhattan

Nowy Jork - Statua i dolny Manhattan

Stany Zjednoczone Ameryki
Stany Zjednoczone Ameryki, Nowy Jork - Statua i dolny Manhattan

Trochę się zagapiliśmy poprzedniego dnia i niestety nie kupiliśmy przez internet biletów na Statuę Wolności. W tej sytuacji zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Battery Park w nadziei, że uda się nam dostać bez marnowania czasu na stanie w ogromnej kolejce. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że nasze obawy były niepotrzebne, gdyż bilety kupiliśmy w ciągu 5 minut, a po kolejnych 15 minutach przeszliśmy kontrolę bagażu i mogliśmy wsiadać na prom. Po krótkim rejsie wysiedliśmy na Liberty Island i korzystając z doskonałej pogody spokojnie podziwialiśmy Statuę oraz panoramę dolnego Manhattanu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Ellis Island, która na początku XX wieku była obowiązkowym miejscem przesiadkowym dla imigrantów przybywających do USA. Po powrocie na Manhattan pospacerowaliśmy w kierunku Ground Zero by zobaczyć jak wyglądają po 10 latach od zamachu okolice WTC. Do Memorial 9/11 nie mogliśmy wejść gdyż na każdy dzień ilość biletów jest ograniczona, a tuż po otwarciu zainteresowanie jest takie, że nie ma jeszcze szans na dostanie się tam. Prosto z WTC poszliśmy do kościoła św. Trójcy, a następnie na Wall Street pod budynek nowojorskiej giełdy. Niestety nie udało się podejść blisko, gdyż akurat spodziewali się wizyty jakiejś ważnej osobistości z RPA i cały teren był dokładnie ogrodzony, a policji było niewiele mniej niż turystów. Nie bardzo wiemy dlaczego, ale chyba z nadmiaru gorliwości policja nowojorska ogrodziła szczelnym płotem również słynnego byka. Skoro byk został uwięziony to nie ma co się dziwić, że od jakiegoś czasu na giełdach króluje bessa. Na pożegnanie z dolnym Manhattanem udaliśmy się w okolice mostu Brooklyńskiego i trzeba przyznać, że robi wrażenie. Jest naprawdę ogromny, zarówno jeśli chodzi o długość jak i wysokość. Spod mostu był już tylko kawałek do Chinatown i to ta dzielnica była ostatnim punktem na naszej turystycznej trasie tego dnia.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że w Nowym Jorku uważanym przez wielu za stolicę mody nie jest sztuką spotkać: faceta ubranego w koszulę z krawatem, eleganckie spodnie, a do tego bluza od dresu i adidasy albo kobiety ubrane w stylu: perły na szyi, elegancka bluzka i spódnica, a do tego adidasy. Rozumiemy, że moda bardzo często szokuje i ma dawać do myślenia, ale tu chyba nie o to chodziło.

Wróbel
Wróbel - 2011-09-20 09:59
Rewelacyjny opis... Czekam z niecierpliwością na kolejne odsłony:)

ciotka Terka
ciotka Terka - 2011-09-20 12:38
Co do mody, to masz racje Marcin - elegancki ubior i adidasy to nie moda. To wygoda i bezpieczenstwo chodzenia po chodnikach, wskakiwanie do autobusow, itd. Andrzej i ja zauwazylismy dokladnie ten sam szczegol, gdy pojawilismy sie tutaj: tenisowki do eleganckiego ubrania? Nie moglam tego zrozumiec, az mnie oswiecono: zwichniecie, skrecenie, czy nie daj Boze zlamanie nogi kosztuje tutaj za duzo, aby to ryzykowac, wiec w torebce taka pani ma swoje szpilki, kotre zalozy gdy dojdzie do biura. Dla mnie to bylo trudne do zaakcepowania, ale jakos sie przyzwyczailam. Co do ogrodzonego "bysia" - ostatnio zostal uszkodzony przez wandali i stad to ogrodzenie. A teraz do zobaczenia!

K
K - 2011-09-20 12:41
Helo helo :o) to my... jeszcze z Poznania :o) już wkrótce dołączymy do Was...korzystajcie z wolności :o) hi hi

Majka
Majka - 2011-09-20 15:10
a grubasów na ulicach dużo?? czy to tylko legenda?

rataj
rataj - 2011-09-20 15:22
Oj całkiem sporo, ale nie aż tyle ile bym się spodziewał po tych wszystkich opowieściach. Całkiem często można spotkać naprawdę ciężki przypadek :)

Mario
Mario - 2011-09-24 15:38
do gory na Statule Wolnosci nie bylicie?

rataj
rataj - 2011-09-24 15:54
Korona jest w dosyć długim remoncie (kilka miesięcy). Na cokół (22$/os) nie było już biletów. Sama wyspa to 13$/os.

zwiedził 11.5% świata (23 państwa)

24.07.2021 - 06.08.2021

04.06.2019 - 14.06.2019